הממולא היווני שלי - מטבח מקומי
2 באוקטובר 2013

הממולא היווני שלי

ממולאים

הרעיון למלא עלים, ירקות, שורשים, פירות טריים או מיובשים ואפילו פירות ים התפתח ככל הנראה בשלהי ימי הביניים על ידי בשלני המזרח התיכון. טעמם המשובח של תבשילי הממולאים, צבעיהם וריחם התפשטו במהרה ברחבי הלבנט, מיוון וטורקיה עד צפון אפריקה וספרד וכל מדינה העניקה להם ייחוד משלה.

היוונים, להם תנובת אדמה וים מהמשובחות באזור, העלו את הממולאים לדרגת אומנות. בקיץ הם ממלאים פלפלים, חצילים, עלי גפן, עגבניות, קישואים ופרחי קישואים ובחורף בצלים, תמנונים, כרוב וסלק.

היוונים אוהבים אוכל ממולא, הוא נחשב לחגיגי ומושקע, שכן ביום יום מזונם נשען על מאזטים, דגים ופירות ים בגריל.

בממולאים היוונים כל ירק מקבל סיר משלו עם המלית הייחודית לו והרוטב המתאים. הספרדים, לעומתם, אוהבים לבשל כמה סוגי ירקות בסיר אחד, ואז כל ירק מעשיר את טעמי הרוטב.

ליוונים שלושה סוגי מילוי עיקריים: לממולאים חמים תתאים מלית של אורז עם בשר, בצלים מטוגנים ולפעמים גם צנוברים. לממולאים קרים (המיועדים לרוב להגשה בשולחן המאזטים) הם יעדיפו מלית צמחונית של אורז או בורגול, עשבי תיבול ובצלים. המלית הייחודית מכולם היא מלית הגבינות- תערובת של פטה וחלומי המיועדת למילוי פרחי קישואים, קישואים או פלפלים אדומים מוארכים. את מלית הגבינות מצפים בביצה ובפרורי לחם ואז מטגנים את הממולא בשלמותו בשמן עמוק. הרוטב הפופולארי ביוון לבישול הממולאים יהיה חמצמץ על בסיס חלמונים, לימון ושום. שמו ביוונית “אבונגולו” שמשמעותו “לימון- ביצים”.  יש אזורים ביוון שמסמיכים את הרוטב בקורנפלור במקום בחלמונים.  ליוונים יש גם רוטב עגבניות מופלא בעדינותו, חלק ועדין בטעמי עלה דפנה, שום ואורגנו איתו מבשלים בעיקר ירקות ממולאים שטעמם מתוק יותר כמו פלפלים, בצלים ועגבניות.הוספת תגובה


תגובה
נגישות