בזכות התסיסה - מטבח מקומי
19 בנובמבר 2015

בזכות התסיסה

בזמנים קדומים, עידנים לפני שהיתה לאדם היכולת לשמר את מזונו (ולשרוד) באמצעות קירור והקפאה, הוא גילה מגוון שיטות שימור, מייבוש המזון בעזרת קרני השמש ועד עישונו בעשן המדורה. אך יותר מכולן כבשה את לבו וקיבתו שיטה אחרת: שימור באמצעות תסיסה במלח. כבר יותר מ-10,000 שנה משמרים בני אדם בכל חלקי העולם את מזונם במלח. היסטוריונים רבים טוענים שבזכות הכבישה במלח יכלו החקלאים הראשוניים להתיישב במקום אחד ולאגור די מזון מבלי שיתקלקל, כך שיישאר טוב למאכל לפחות עד היבול הבא.

תגידו, ואולי בצדק, שנכון, די נחמד השיעור בהיסטוריה הזה, אבל מה כל זה קשור אלינו? הרי לרובינו (טפו טפו) יש את היכולת להשיג בקלות ובכל רגע נתון שפע של מזון טרי. ובכן, יש יתרון בריאותי אדיר בשימור ירקות במלח, יתרון שאינו בנמצא במזון שאנו צורכים בשום צורה אחרת שלו. בעת תהליך השימור נוצרים באופן טבעי חיידקים פרוביוטיים טובים, שנעדרים מרוב המזונות של התפריט המערבי ואינם מצויים בשימורים קנויים (אלה עברו עיקור שמבטל את כל היתרונות הבריאותיים של התסיסה). חיידקים אלה עוזרים בתהליך העיכול ומגבירים את איתנות מערכת החיסון. נוסף על כך, מתפרקים בעת תהליך התסיסה רעלנים רבים הספוגים במזון, ובה בעת נוצר מגוון גדול של ויטמינים חדשים ונוגדני חמצון, שנשמרים היטב לזמן רב.

 

לפני חודשיים, שמחתי והופתעתי לגלות שממש מתחת אפי, בחנות הטבע הסמוכה לביתי, מוכרים קדירות, המיועדות אך ורק לכבישה- הן אטומות לאוויר ולאור, והמבנה שלהן מאפשר כבישה אופטימאלית. הקדירות (שעשויות מחֵמַר עשיר בצורן) יפהפיות וגבוהות, בצבע חום כהה ומבריק, ומכילות חמישה ליטרים של כבושים. אליהן מצורפים זוג משקולות שתפקידן ליצור לחץ על הירקות, ומכסה מיוחד המונח בתוך מגרעת שאותה ממלאים במים. המים מונעים כניסת אויר מבחוץ אך מאפשרים שחרור של גזי התסיסה.

תהליך הכבישה האופטימלי בקדירות נמשך בין שלושה שבועות בקיץ לחמישה בחורף. לאחר סיום התהליך מעבירים את הירקות הכבושים, כולל נוזלי הכבישה לצנצנות מעוקרות ושומרים במקרר.

ניתן לכבוש כמעט כל ירק ופרי שרוצים- הפופולאריים והטובים ביותר לגוף האדם הם כרוב ירוק וסגול, מלפפונים, גזר, כרובית, סלק, קולורבי ושומר.

את הקדרות ניתן להשיג בחנויות טבע או ישירות דרך היבואן, באתר החברה: jammoka.com.6 תגובות לבזכות התסיסה

 1. רותם הגיב:

  מאמר נהדר וחשוב לבריאות של כולנו.
  אפשר גם לכבוש בצנצנת רגילה של 5 ליטר פשוט צריך לפתוח את המכסה פעם ביום לרגע כדי לשחרר את הגזים שנוצרים

 2. רחל הגיב:

  שלום לימור

  ברצוני להודות לך על המאמר המענין והמועיל אודות הירקות הכבושים. זה זמן שאני מחפשת קדרת harsch לכבישה.

  התוכלי לומר לי באיזה חנות מצאת אותה? באתר של היבואן שציינת מצויות קדרות מיצרן אחר.

  אשמח מאד אם תעני לי.

 3. לימור הגיב:

  רחל היקרה,
  את הקדירות מצאתי בחנות טבע טרי ביהודה הימית ביפו,
  הייתי מתקשרת ומבקשת שישמרו לך
  03-603-7071
  את בטוחה שבאתר לא מצאת את הקדירות?
  jammoka.com זה האתר…

 4. רותי הגיב:

  לימור שלום,

  אשמח לקבל פרטים היכן ניתן לקנות את הכד להחמצת ירקות.
  נהנית מהכתבות שלך בהארץ

  בתודה מראש

הוספת תגובה


תגובה
נגישות