מתיקות וקוץ בה - מטבח מקומי
3 ביוני 2016

מתיקות וקוץ בה

סברס-2

 

די במחשבה על סברס קר ומתוק כדי להגביר אצלי את פעילות בלוטות הרוק ולהעלות געגועים לימים שעברו ולא ישובו עוד. אני לוקחת ביס מהפרי הממזרי הזה, ובמחי קסם קרעי זיכרונות ילדות שבים וצפים – שמלת קיץ פרחונית דהויה, כפות רגליים יחפות, קופסת שימורים ריקה על ענף ארוך, וחול לוהט. אני די בטוחה שאצל צברים רבים, כמוני, הפרי הזה מעלה רגעים מתוקים וסמיכים, מלאים בשמחת ילדות תמימה של ימי החופש הגדול. אבל הסברס הזה שלנו הוא בכלל לא שלנו, הוא הובא לפה שלא במכוון לפני 500 שנה בקירוב, על ידי מלחים שהובילו ממרכז אמריקה סחורות עטופות בעלי צבר מיובשים. אלה הושלכו לצד הדרך, החליטו כי טוב להם פה והשתרשו באדמה החולית של מישור החוף.

פרי הצבר, הסברס, הוא חומר גלם נהדר לשימוש במטבח הים תיכוני: הוא משתדך מצוין עם שמן זית, מיץ לימון, חומץ בלסמי, מיצי הדרים ועלים טריים כמו כוסברה, בזיליקום ונענע. מקסים לשלב אותו בסלטי קיץ קרים, באנטיפסטי, בסלסות, בעוגות ובקינוחים. יש לו יכולת ספיגה אדירה של טעמים – נהדר להשרות חצאי סברס בשלים בעראק ובווניל, להקפיא חצי שעה ולאכול בסיום ארוחה, או להגיש במסיבות ריקודים לוהטות.

ולמי שהמרקם הגרגירי של הסברס לא לטעמו, אני מציעה לטחון אותו בבלנד היטב ולסנן את הגרעינים. סברס טחון הוא פלא בצבע צהוב־כתום יפהפה, עם מרקם סמיך וחלק ומנעד טעמים מנוגדים: חמוצים־מתוקים־מרירים. מחית סברס יכולה להעשיר בקלות את ארוחת הבוקר שלכם: הוסיפו אותה ליוגורט עזים, ערבבו עם גרנולה, והיום שלכם יתחיל ברגל ימין. אותה מחית תעשיר גם מרקי קיץ קרים, שייקים, עוגות וקינוחים.

כיום ניתן להשיג די בקלות סברס בקליפה נטולת קוצים. אבל גם אם הוא נוח לקילוף, טעמו עשוי להיות שטוח ולא מתוק דיו. אם יש לכם היכולת והאומץ להשיג סברס בלדי, עם הקוצים, תקבלו תמורה למאמציכם, טעמו משובח פי כמה.

ואיך מקלפים סברס בלי להידקר מהקליפה הקוצנית: מניחים את הפרי על קרש חיתוך, ובעזרת סכין חדה קוטמים את שני קצות הפרי, חורצים את הקליפה לכל אורכה, ופותחים אותה לשני הצדדים, הפרי ינשור מהקליפה בשלמותו.

ולכל העצלנים: כיום ניתן להשיג בקלות סברס קלוף אצל ירקנים מתמחים. אך המחיר לא שפוי בעליל.הוספת תגובה


תגובה
נגישות