סורבה עולה - מטבח מקומי
2 ביולי 2011

סורבה עולה

 

סורבה

 

הקיסר האחרון בשושלת יוליוס קיסר, נרון האכזר, נודע בחייו הראוותניים וכמי שאינו דוחה סיפוקים, יהיו אשר יהיו. בין יתר גחמותיו נאלצו רציו להביא מהרי האלפים שלג להכנת סורבה. טבחיו טרחו ותבלו אותו עבורו, במחית מפירות הקיץ ומי סוכר. הסורבה הוגש לו בימי הקיץ החמים של רומא.

 מקור ה”סורבטו”- “משהו קפוא” בסיציליה, שם רקחו המקומיים, בהשפעת הערבים ששהו באי, את המעדן המרענן להפליא הזה, משלג מהר אתנה. ה”סורבטו” האיטלקי יכול היה בנקל להיחשב הטוב בעולם, אלמלא הסורבה הצרפתי. קתרינה די מדיצ’י, לקחה עימה לצרפת את טבחיה, כשבאה להינשא להנרי השני. היא ביקשה ללמד את הצוות הצרפתי את סודות הכנת הקינוח הקפוא. וכמו במקרים רבים- התלמיד עלה על רבו. הסורבה הצרפתי נחשב למשובח יותר, בעיקר בשל תכולת הסוכר הנמוכה הגורמת לטעם פרי מודגש יותר. בעבר קינוח קפוא היה מיועד לאירועים מיוחדים, שכן קרח לא היה בנמצא. קניית קרח, סחיבתו ואחסונו היתה פעולה הדורשת מאמץ וממון.

סורבה טוב הוא קינוח קליל לסיום ארוחה בעונת הקיץ הישראלית. יש דרכים רבות להכין סורבה קפוא תוך שימוש בפירות בשלים. הסורבה המסורתי עשוי מסירופ סוכר, מחית פרי, ומיץ לימון. יש המוסיפים חלבון מוקצף למרקם אוורירי יותר.

כדי שתערובת הפרי והסוכר תקפא יש להקפיד על יחס נכון בין סירופ הסוכר למחית הפרי. כמות גדולה מדי של סוכר תגרום לכך שהסורבה יישאר מימי ואילו כמות קטנה מדי תגרום לסורבה להתקשות.
בפירות עם אחוזי סוכר נמוכים כגון – מלון, תותים, פטל, אוכמניות, קיווי, לימונים ותפוזים – ניתן לשמור על יחס (במשקל ולא בנפח) של אחד לאחד בין סירופ הסוכר למחית הפרי. בפירות מתוקים יותר כגון אננס, מנגו, משמשים- מוסיפים סירופ סוכר ביחס של 50% מכמות הפרי. הוספת אלכוהול מונעת התגבשות כך שניתן להפחית מעט מכמות הסוכר.

להצלחת הכנת סורבה חשוב לבחור בפירות בשיא עונתם, בשלים ובעלי טעם דומיננטי. פירות בהם חלק ניכר מטעם הפרי מצוי בקליפה, כגון שזיף, אגס, נקטרינה ומשמש- יש לרסק את הפרי עם הקליפה ובמידת הצורך לסנן למרקם חלק. סורבה טוב יש לאכול סמוך למועד הכנתו. סורבה ששהה זמן רב מידי במקפיא יתקשה ויספוג ריחות.

סירופ סוכר להכנת סורבה

חומרים

1 ק”ג סוכר
1 ליטר מים

הכנה
מחממים בסיר סוכר ומים עד רתיחה. מנמיכים את הלהבה ומבשלים 5 דקות. מצננים.

 הוספת תגובה


תגובה
נגישות