איך קרה שלא אכלתי חומוס עד גיל 20? - מטבח מקומי
12 בפברואר 2015

איך קרה שלא אכלתי חומוס עד גיל 20?

גרגירי חומוס

קצת קשה להאמין אבל חומוס טוב, כזה כמו בחומוסיות השוות, אכלתי רק בגיל 20. איך קורה כזה דבר, תשאלו? אז אצלנו בבית לא הכינו ולא קנו אף פעם ממרח חומוס, הדבר הכי קרוב לזה היה קערת פול חם (אותו תבשיל מ”חומוס-פול” רק בלי החומוס) שהוגש בצהרי שבת לצד פיתות חמות וסלט צנון חריף.

את ממרח החומוס הראשון שלי טעמתי בטיול בצופים והוא היה מקופסת שימורים. זה היה כל כך נורא, שסירבתי במשך שנים לטעום מהדבר הזה שוב (אל תדאגו, מאז מצבי השתפר פלאים וכמעט שאין שבוע בלי מסבחה חמה). חומוס היה קיים בשבילי רק בצורת גרגירים שלמים, והם הופיעו במרקים, בסלטים, בקציצות, בחמין, בממולאים וכפיצוחים חמים.

הזנים של גרגירי החומוס שמיועדים לבישול שונים מאלה שמיועדים לממרח חומוס. בעוד שגרגירי חומוס לממרח צרכים להיות מהזן הקטן (הזן הבולגרי, הדס או האורגניים הזעירים) והקליפה שלהםחלקה ובצבע חום בהיר, חומוס לגרגירים הוא זה שגרגיריו גדולים יותר (המקסיקאי או הספרדי), קליפתם מקומטת וצבעם בהיר יותר.

חומוס משרים במים קרים למשך 24 שעות, חשוב להחליף את מי ההשריה לפחות פעם אחת. יש המוסיפים למים אבקת אפייה או סודה לשתייה, לריכוך נוסף של הגרגירים. במקרה כזה חשוב לשטוף אותם היטב משאריות האבקה לפני הבישול. אפשר גם להשרות חומוס כמו הבולגרים: מוזגים מעל הגרגירים מים רותחים עם מעט סודה לשתייה ומשרים ללילה.

גרגירי חומוס מבשלים בסיר גדול עם מים קרים ומביאים לרתיחה. מסירים את הקצף עם כף רחבה וממשיכים בבישול ללא כיסוי על בעבוע עדין. הבישול הוא ללא מלח, אך ניתן להוסיף בצל, גרגירי כמון ופטרוזיליה להעשרת הטעם. את המלח מוסיפים רק לאחר שהגרגירים התרככו. בעוד שחומוס לממרח אמור להתבשל שעות ארוכות על אש קטנה, בישול חומוס לגרגירים ימשך רק שעה עד שעה וחצי. חשוב מאוד לוודא את טריות גרגירי החומוס ולקנות אותם במקום עם תחלופה גבוהה ותנאי אחסון טובים.

קיצור דרך שווה הוא גרגירי החומוס המבושלים הקפואים, שאפשר למצוא בכל מרכול. איכותם מצוינת, טעמם טוב והם מוכנים בשנייה: מעבירים גרגירים קפואים לקערה, מוזגים מעל מים רותחים, ממתינים 3 דקות ומסננים.

כוס חומוס לפני השריה שוקלת 200 גרם.

כוס חומוס  לאחר השריה שוקלת  400 גרם והיא תמלא 2.5 כוסות.

כוס חומוס לאחר בישול וסינון שוקלת 450 גרם והיא תמלא 3 כוסותתגובה אחת לאיך קרה שלא אכלתי חומוס עד גיל 20?

  1. צוק הגיב:

    איך נפטרים מהקליפות של גרגרי חומוס ?

הוספת תגובה


תגובה
נגישות