מגירת התבלינים שלי - מטבח מקומי
25 במאי 2013

מגירת התבלינים שלי

הרגע החשוב ביותר בזמן הכנת אוכל הוא הרגע בו נפתחות צנצנות התבלינים ויש להחליט מה מהם ייכנס לתבשיל. זהו רגע בריאה קטנטנן, שכן אז ייקבעו קווי האופי והטמפרמנט שנרצה להעניק למנה. התבלינים הם למעשה ארגז הכלים שלנו, הבשלנים, והם שמאפשרים לנו ליצור מנה סינרגטית שיש בה יותר מסך רכיביה: לפעמים נרצה מנה משמחת והרמונית, ולפעמים מפתיעה. פעם עדינה ומאופקת ופעם דומיננטית.

עבורי מגירת התבלינים משולה למגירה של תחושות קולינריות: כאשר נוסיף קינמון נקבל מנה חמימה וביתית עם קריצה אקזוטית מארץ רחוקה, הל יציף געגועים לימים קדומים ואילו כמון יעניק למנה גבריות מחוספסת עם נוכחות ארצית חזקה. זרעי אניס ושומר הם השובבים שבחבורה ויעניקו למנה רעננות, קלילות וחושניות, לעומת גרגירי כוסברה שישרו שלווה נשית, בוגרת וקלאסית.

 האתגר הגדול הוא האיחוד בין התבלינים, שכן תערובות תבלינים טובות מכילות תבלינים שמשלימים זה להרמוניה מענגת בתבשיל. וכמעט לכל ארץ, ולכל חבל ארץ, יש כידוע תערובת תבלינים האופיינית להם- קארי, בהרט, גרם מאסלה, חמשת התבלינים, חוויג', קייג'ין, ועוד ועוד.

ניתן להשיג תערובות טובות בבתי טבע ובחנויות מתמחות, אך מומלץ להכין אותן לבד, שכן רק ערבוב ביתי יגלה לכם את סוד טעמן האמיתי. הכנה בבית של תערובות תבלינים תאפשר לכם לשלוט גם בטריות החומרים ולהשתמש בתבלינים טריים שנקלו ונטחנו זה עתה.

תבלינים ותערובות תבלינים מומלץ לאחסן בכלי זכוכית קטנים, אטומים לאוויר וללחות, במקום קריר (לא קרוב לתנור או לכיריים) לתקופה של עד שלושה חודשים. את הכמון, הקצח, השומשום, האניס, השומר, הקימל, וגרגירי הכוסברה, רצוי לשמור בשלמותם ולקלות ולטחון או לכתוש רק לפני השימוש.

כדי למנוע חדירת לחות לצנצנות בעת הבישול, מומלץ שלא לתבל אתן מעל לסירים מהבילים: פשוט מעבירים את הכמות הדרושה לכפית ומתבלים.3 תגובות למגירת התבלינים שלי

  1. אבי הגיב:

    לא מפסיקה להפתיע . רמה גבוהה

הוספת תגובה


תגובה
נגישות