השיבה מהודו - מטבח מקומי
19 במרץ 2014

השיבה מהודו

Untitled2331

לפני חמש שנים בקרתי לראשונה בהודו, מאז אני משתדלת להגיע אליה פעם בשנה. כל פעם למקום אחר, למטבח אחר, לנופים וריחות חדשים. בשבילי זו החופשה האולטימטיבית, שם אני נחה, ממלאת מצברים וחוזרת מלאה בהשראה ובכוחות מחודשים. אני אוהבת אוכל הודי- את הפשטות שלו, את עושר הטעמים והתבלינים ואת צורת האכילה השופעת. הארוחה הראשונה בהודו תמיד תהיה עם נאן תרד חם ומריח משום וחמאה, ראיטה יוגורט צוננת, פאלק פניר ששוחה במחית תרד מתובלת (ראו מדור פניר לפני שנה) וגולת הכותרת- עוף או דג בטנדורי.

טנדורי הוא לא שם של מנה או של רוטב אלא שם התנור בו נצלים הלחמים, העופות והדגים. במקור טנדורי היה עשוי מחימר והמוסק בפחמים או בבולי עץ. צורתו העגולה והדפנות העבות יוצרים סביבת חום אחידה וגבוה במיוחד המאפשרים צלייה ייחודית וקבלת טעמים עזים. עם השנים תנורי החימר הוחלפו בתנורי ברזל יצוקים ועבים ובגרסאות ניידות בתוך מיכלי ברזל גדולים ששמשו בתחילת דרכם להובלת שמנים או נפט. בשל החום הגבוה בטנדורי חשוב להשרות טרם הצלייה את העופות או הדגים כדי שיישארו עסיסיים ובעלי טעם עז.

מחית טנדורי, המיועדת לצלייה בחום גבוה, עשויה מתבלינים טחונים, פלפלים חריפים, שום וג’ינג’ר. ההודים מוסיפים לה צבע מאכל אדום וצהוב כדי לקבל את הצבע הכתום העז. אני מסתפקת בהוספת פפריקה מתוקה שעושה את העבודה היטב. את חריפות המחית מאזנים על ידי הוספת יוגורט חמצמץ, מיץ לימון או גהי, בהתאם למנה ולמידת החריפות הדרושה. המתכונים שלפניכם מתאימים לגרסת הטנדורי הביתי- כשהצלייה נעשית בתנור בייתי רגיל בחום גבוה. אפשר לשחק עם מינוני המחית והיוגורט, ומי שאוהב חריף מוזמן להוסיף עוד חצי כף או יותר מהמחית למשרה.Untitled221

Untitled21Untitled-25 תגובות להשיבה מהודו

  1. הלה הגיב:

    במה אפשר להחליף את הטחינה (לא כל ילדי מחבבים מרכיב זה).
    תודה.

  2. תמי הגיב:

    מהו התבלין טנדורי שמביאים מהודו, טנדורי מאסלה, הוא תחליף למחית?

הוספת תגובה


תגובה
נגישות