קיץ אצטקי - מטבח מקומי
8 ביולי 2016

קיץ אצטקי

“מזון-על” או “סופר-פוד” הוא מושג המתאר מיני מזונות שונים, העשירים במרכיבים בריאים הטובים לגופינו, בכמות גדולה בהרבה מן המזונות שאנו רגילים לאכול. ברשימה זו יש מספר מצומצם יחסית של מזונות (גוג’יברי, אלוורה, אסאי, ספירולינה, מאקה, פולי קקאו, צ’יה ועוד), אשר רובם אינם נמצאים כלל במזון שאנו מורגלים באכילתו. טעמם של רוב מזונות-העל מרוכז, דומיננטי ומריר ולכן קשה לשלבם במאכלים- לרוב, נסתיר את טעמם בתוך משקאות או דייסות. גם מחירם הגבוה יחסית מונע מרובנו להשתמש בהם באופן שוטף במטבח.

צ’יה הוא החריג מבין כולם- ראשית מחירו שפוי, ושנית, טעמו ניטרלי, למעשה כמעט ללא טעם כלל, וקל לשלבו ממזונות.

גרגרי הצ’יה הם הזרעים של צמח המרווה (Salvia hispanica) שהאצטקים ובני המאיה במקסיקו במשך צרכו במשך מאות שנים. משמעות השם צ’יה בשפת האצטקים הוא כוח- משום שהוא נחשב אצלם למקור אנרגיה רב-עוצמה. גרגירי הצ’יה היו מרכיב תזונה עיקרי שם יחד עם פולי קקאו, קטניות, תירס, אמרנט ועוד.

זרעי צ’יה נחשבים לאחד המזונות המזינים והמרוכזים ביותר המצויים בטבע. אם נשווה את כמות החומרים המזינים שאגורים בהם למזונות אחרים נגלה שכמעט שאין שום זרע, גרעין או צמח שמשתווה להם. הם מכילים כמויות גדולות של חלבונים, סיבים, פחמימות מורכבות, חומרים נוגדי חמצון ושומנים טובים, בכמות שיכולה לשפר את יכולת הריכוז, הזיכרון, פעילות הלב, לשפר את מצב הרוח ואף לדכא תיאבון ואת המשיכה למתוק.

אפשר להשתמש בהם שלמים או טחונים כמעט בכל מזון קר או חם, משום שהם אינם מאבדים מתכונותיהם בבישול. ניתן לזרות אותם יחד עם מלח ופלפל על כל מה שאוכלים, טעמם כאמור ניטרלי ולכן לא ישפיעו על איזון הטעמים. אפשר להוסיף 2 כפיות צ’יה לגרנולה, ליוגורט, ולשייקים. ניתן להשתמש בזרעי צ’יה במקום פירורי לחם או קמח בפשטידות ובקציצות, משום כושר הספיגה הגבוה שלהם. אם משרים זרעי צ’יה במים (1 כף זרעי צ’יה טחונים על רבע כוס מים קרים) למשך שעה או יותר, יתקבל ג’ל סמיך ומעט דביק שיכול לשמש אתכם כחומר קושר, במקום ביצה למשל.

זרעי הצ’יה עדינים וקטנטנים (בדומה לפרג) וצבעם שחור-אפור, מנומרים בנקודות לבנות. ניתן להשיגם בכל בתי הטבע, וכן בחנויות המתמחות לתבלינים ולקטניות.3 תגובות לקיץ אצטקי

 1. שרה ירון הגיב:

  שלום, קציצות המבושלות ברוטב הן המאכל האהוב על בני ביתי. במתכון הפנטסתי והארץ מהיום, לא ברור לי מה הסיפור עם צלחת הפוכה. מעולם לא פגשתי זאת.
  תודה על הסבר
  שרה ירון

 2. נחמה דונסקי הגיב:

  כה חבל, המתכונים שלך הם נכסי צאן ברזל במטבח שלי. האם תמשיכי לכתוב בבלוג הנהדר שלך?

  כל החלטה שתחליטי, שתהייה הטובה ביותר עבורך.

  תודה על כל המתכונים הנפלאים.

הוספת תגובה


תגובה
נגישות