טופו, בלי עין הרע - מטבח מקומי
7 ביולי 2012

טופו, בלי עין הרע

 

ראשי טופו

הטופו מהקדומים שבמזונות סין הומצא ככל הנראה לפני יותר מ 3500 שנה ומתפקד מאז כחומר גלם עיקרי בתזונת העם הסיני. הטופו, שמכונה בפי הסינים ‘דופו’, משמש מקור השראה בתרבות המזון הסינית העשירה ואף אוזכר בשירים סיניים עתיקים.

 השם טופו הושרש במערב על ידי היפנים שמרבים להשתמש בו כחומר גלם דומיננטי במטבחם.

הטופו שעשוי מפולי סויה נחשב למקור חשוב לחלבון, לסידן, לברזל ולמינרלים. תרומתו חשובה במיוחד לצמחונים ולמי שתזונתו דלה בבשר.

 בסין ניתן להשיג טופו טרי בכל כפר ושכונה והוא נחשב למוצר בייתי יומיומי. הוא מיוצר על ידי אומן מקומי ונוצר בתהליך שדומה במהותו לגיבון גבינה: משרים פולי סויה במים, מבשלים, טוחנים ומסננים. את החלב המסונן מרתיחים ומצננים. אל חלב הסויה המעוקר מוסיפים מינרל מיוחד המזכיר גבס המאפשר את גיבון הסויה. לאחר היווצרות גושים רכים (שמכונים פרחי טופו) מסננים את תכולת הסיר בתוך בד מיוחד ומוצקי הסויה שנותרו בבד, הופכים לטופו.

מרבית הסויה המגודלת בארצות הברית הינה תוצר של הנדסה גנטית, ועל כן נפגע המוניטין של הטופו ושאר מוצרי הסויה. אולם, כיום ניתן להשיג טופו אורגני מגידולים שאינם מזנים מהונדסים ועל כן ערכו התזונתי נשמר ותרומתו כמקור מזין אינה מוטלת בספק (על גבי האריזות של הזנים המהונדסים יופיעו האותיות gmo- genetically modified organism).

מרקם הטופו לח וחלקלק, וטעמו האנמי נטול טעם דומיננטי. יתרונו הגדול מעבר לערכיו התזונתיים הוא יכולת ספיגה טובה של הטעמים והרטבים בהם הוא מושרה.

ישנם שלושה סוגי מרקמים לטופו: טופו “משי” שהוא הרך והחלק שבחבורה, מרקמו נעים וטעמו עדין. טופו “רך” שהוא מעט קשה יותר ומתאים להקפצה ולבישול בתוך רטבים. הטופו “הרגיל” שמתאים לטיגון ולצלייה בתנור.

 לאחר פתיחת אריזת הטופו מומלץ להעביר למיכל, למלא במים ולקרר. מומלץ להחליף את המים מידי יום בכדי לשמור על טריות המוצר.

 

 3 תגובות לטופו, בלי עין הרע

 1. אפרת הגיב:

  אני מתה על טופו! כבר מוסיפה לרשימת הקניות,
  פוסט מהמם וממלא השראה!

 2. יערה הגיב:

  ממש מקסים! רציתי לשאול – היכן את משיגה למון גראס ועלי קפיר, ובאותה הזדמנות גם לגבי גלנגל? שאלה נוספת – האם יש תחליף צמחוני לרוטב דגים בארץ? או פשוט רוטב דגים כשר? אשמח לעזרתך, תודה!

  • לימור הגיב:

   הי יערה,
   למון גרס טרי ניתן להשיג היום כמעט אצל כל ירקן ואולי אפילו בסופר. בשוק הכרמל אצל כרמלה שגם שולחים הביתה ובשוק האיכרים יש בטוח כמעט כל השנה. עלי קפיר וגלנגל ניתן למצוא בחנויות מזרח ומערב ולפעמים גם בחנויות הטבע. בשוק הכרמל יש שתי חנויות שם תוכלי לקבל גם פתרון לרוטב הדגים הכשר. תחליף צמחוני לרוטב הדגים זה רק רוטב סויה אבל זה קצת כמו להחליף חמאה בשמן זית, זה לא אותו דבר…

הוספת תגובה


תגובה
נגישות