דג בא לחג - מטבח מקומי
23 באוגוסט 2013

דג בא לחג

דגים

ארוחת ראש השנה בפתח, ארוחה בה הדגים, המסמלים התחלות חדשות ושגשוג, משמשים כמנת הפתיחה בארוחה שלאחריה נערך שולחן סלטים חגיגי ומנות עיקריות. כיוון שהשנה חל החג מוקדם מהרגיל, בשיא עונת החום, כדאי לבחון את האפשרות לארח עם ארוחה קלה ופחות כבדה מהרגיל ולהגיש דג למנה עיקרית דווקא. מנת דג טובה, מדג טרי שנצלה באופן מושלם,תוכל להיות פתרון מרהיב וחגיגי לאירוח.

בגלל המחסור בדגים בים התיכון – עניין מצער שנדון כבר רבות, הקשור לדיג־יתר ברשתות הלוכדות גם דגיגים, להרעלת הדגה מזיהומים שמקורם בחוף ולדלדול המזון שמזרים הנילוס לים – כיום מגיעים כ-95% מהדגים הטריים הנצרכים בישראל מחקלאות ימית, אם מבריכות לגידול דגים ביבשה ואם מבריכות בים. הדגים הפופולריים ביותר הם הלברק, הבס, הדניס והבורי, שאיכותם לרוב סבירה אך הם ניזונים מכופתאות מזון אחידות בטעמן, מה שגורם אט אט גם לאחידות בטעם ובמרקם הדג. ישנו גם יבוא טרי לישראל: סלמון שמגיע פעמיים בשבוע מנורבגיה (כ-50 טון בשבוע), טונה שמגיעה מסרילנקה ומיועדת ברובה למסעדות היפניות ולסושיות, ולוקוסים ומוסר ים שמגיעים במשאיות קירור ממצרים.

הקפידו לקנות דג טרי ממוכר דגים או דייג אמין. בררו באיזה יום דגו אותו או לחילופין מתי הגיע לארץ. ודאו שמנקים אותו בעבורכם מקשקשים ומתוכן בטן הדג. דג טרי נשמר במקרר עד יומיים, עטוף היטב בנילון נצמד, כדי שלא יתייבש ולא ידביק בריח דגים את שאר המזון במקרר. לא מומלץ להקפיא דגים, שכן תהליך ההפשרה פוגם במרקם הדג ומשנה את טעמו.

 כאשר צולים דג שלם בתנור, יש לחרוץ חריצים אלכסוניים קטנים בחלקו העליון, עד עומק האידרה. בזמן הצלייה מוזגים נוזלים לתוך החריצים, כך יספגו בבשרו נוזלי טעם רבים. כדי לדעת אם הדג מוכן שולפים אותו מהתנור ומציצים בחריץ: אם הבשר סביב האידרה וורוד יש להכניס את הדג לעוד כמה דקות. אם הוא לבן, הדג מוכן.5 תגובות לדג בא לחג

  1. ענבל הגיב:

    אני מכינה את הבראוניס. כנראה שהאש הקטנה שלי לא מספיק קטנה. השתמשתי בתאנים טריות ואחרי 40 דקות לא נותרו נוזלים. השאלה לאיזה מרקם צריכה להגיע המרקחת?

  2. איתי הגיב:

    את יכולה אולי להמליץ על חנות דגים כשרה באיזור המרכז-השרון? לצערי עדיין לא מצאתי חנות טובה…
    תודה!

הוספת תגובה


תגובה
נגישות

הרשמו וקבלו כל שבוע

מתכון חדש!