קינואה - מטבח מקומי
18 בדצמבר 2013

קינואה

כמו האורז המשמש את תושבי אסיה,ותפוחי האדמה בעולם המערבי, בעולם הרחוק של הרי האינדים שימשה הקינואה את תושבי דרום אמריקה כמאכל בסיסי ויומיומי. היא קלה לגידול ומרובת זרעים, משביעה, פשוטה לבישול וקל לאחסן אותה לחודשים רבים. עמי האינקה, שבטי המאיה והאצטקים הכינו מהגרגירים תבשילי קדירה עתירי ירקות שורש, מרקים סמיכים ומאפים דחוסים.

שנים לקח לי להבין את סוד טעמה של הקינואה ולגלות את הרבדים המסתתרים בגרעינים הקטנים. בתחילה אכלתי אותה בשל סגולותיה המזינים: היא נטולת גלוטן, עתירה בחלבון מלא ובסיבים תזונתיים, במינרלים ובוויטמינים.

חזרתי אליה מדי פעם, בישלתי אותה במרקים, בתוספות חמות ובסלטים, גלגלתי קציצות ומלאתי בה ממולאים, שידכתי לה טעמים מקומיים ואת אלה מהמזרח, אך רק לאחרונה פיצחתי את אופן הבישול החושף את טעמה האמיתי.

לקינואה טעם אגוזים מתקתק שמוסווה על ידי טעם מריר שתלטן שנותר לאחר הסרת הקליפה. זה הטעם שמרתיע אנשים רבים מלאהוב אותה, טעם שקשה להסוותו, גם לא בתיבול נועז. גליתי ששטיפה מוקדמת בהרבה מים, השרייה בת חצי שעה ובישול בסיר גדול עם הרבה מים, מנטרלים לחלוטין  את טעמה המריר. גרגירי הקינואה המתקבלים הם רכים במידה, אווריריים ותפוחים, וטעמם עדין.

קינואה צהובה נהדרת לשילוב בסלטים שונים, אך חשוב לשים ממנה רק כמות מדודה שאינה משתלטת על הסלט. מוצלח יותר לקבל סלט עם שפע ירקות, עשבים או פירות שמנוקד בגרגירי קינואה- ולא סלט שיש בו הרבה קינואה ומעט מהמרכיבים האחרים. הקינואה תשתלב גם בלחמים, בעוגות (בדומה לעוגות סולת) בהסמכת מרקים ונזידים. נפלא לצלות ירכי עוף, קציצות ודגים על מצע קינואה מתובל. אני נוהגת לבשל כמות כפולה של קינואה ללא תיבול, לאחסן במקרר בקופסא אטומה, ולשלוף עבור תבשילים שונים.

 הפעם אני מציעה לכם מתכונים מהקינואה הלבנה, המוכרת. בשבוע הבא – המשך המדור עם מתכוני קינואה שחורה.5 תגובות לקינואה

  1. מיכל הגיב:

    האמת היא שאני מתה על קינואה בכל צורה. אבל ילדיי ממש לא סובלים אותה. כנראה בגלל הטעם השתלטני הזה שאת מדברת עליו.

    ננסה בדרכך, אולי יעבור ….

    תודה ושבת שלום, מיכל

  2. ברכה הגיב:

    לימור שלום, סלט הקנואה שלך מעולה!!מזה זמן רב מנסה להכין ויוצא מר..מאז שניסיתי את המתכון שלך יצא מ ד ה ים!! איפוא ניתן למצוא את מתכון לקציצות קינואה??

הוספת תגובה


תגובה
נגישות