על חרוסת, שוקולד והיום שאחרי - מטבח מקומי
1 באפריל 2015

על חרוסת, שוקולד והיום שאחרי

חרוסת שוקולד

 

לא מעט אנשים מחכים בסדר פסח דווקא לחרוסת. לרוב המשפחות יש החרוסת המסורתית שלהן, שכולם אוהבים ושחוזרת לשולחן שנה אחר שנה ללא כל שינוי. לפני כמה שנים — הייתי אז בתקופה “מקסיקנית” והוספתי שוקולד מריר כמעט לכל תבשיל — התחשק לי להעז ולהפתיע את המשפחה עם חרוסת תמרים־שוקולד, וזה אומר החרוסת הרגילה עם תמרים, אגוזים ויין פורט, בתוספת שוקולד מריר. לא גיליתי לאף אחד שהחרוסת שכולם מחכים לה השתנתה, הגשתי אותה לשולחן בפנים חתומות — וסדר הפסח ההוא ייזכר לדורות. האוכל שהוגש לא עניין אף אחד, כולם רצו רק עוד מהחרוסת. אני זוכרת שבזמן שכולם אכלו מרק עם קניידלך, אני רקחתי במטבח חרוסת חדשה כי הכמות שהכנתי נאכלה כולה באחת.

השולחן היה כמרקחה. כולם ניסו לנחש: קרמל? וניל? קוניאק? תפוחים מיובשים? ריבת פובידל? ועוד ניחושים נזרקו לאוויר, אבל אני לא גיליתי את הסוד. אף אחד לא חשב על שוקולד. בסוף נשברתי ולשמחתי גם השמרנים שלא אוהבים שינויים התלהבו מהרעיון. ומאז זו החרוסת שלי, שאני מאוד שמחה בה.

יש מי שאוהב את החרוסת שלו סמיכה ועזת טעמים, וישנם אלה שאוהבים אותה רכה ועדינה. אפשר להכין חרוסת מתמרים (הכי נוח להשתמש בחבילת תמרים מגולענים בוואקום, שימו לב לכיתוב — באותה אריזה בדיוק נמכר גם ממרח תמרים שהוא פחות מומלץ), או מסילאן מעורבב עם אגוזים שונים או עם שומשום. יוצאי מזרח אירופה אוהבים להכין חרוסת ממחיות פירות כמו תפוח, בננה או אגס, מעורבבות עם אגוזים ותמרים, או מתערובת פירות מיובשים קצוצים עם אגוזים.

כך או כך, רוב מתכוני החרוסת משלבים בישול עם יין אדום מתוק שנותן לה את אופיה הייחודי: אני אוהבת להשתמש ביין פורט או במדרה מפורטוגל או ביין מרסלה האיטלקי. גם בארץ מייצרים יין אדום מתוק טוב כמו “נבל” של יקב טפרברג או יין רימונים של יקב רימון. התיבול האופייני לחרוסת הוא תבלינים אדמתיים כמו קינמון, אגוז מוסקט, זנגביל והל. מן החרוסת שנותרה לאחר הסדר אפשר להכין שפע של דברים:

* הכי טעים להניח כפית גדושה מהחרוסת על מצה ולהזליף טחינה גולמית.

* הילדים אוהבים להוסיף עוד שוקולד מומס או נוטלה, לגלגל לכדורים ולצפות בסוכריות צבעוניות.

* למרוח שכבה דקה על עלי פילו או בצק עלים, לגלגל ולחתוך לפרוסות, להניח בתבנית אפייה ולאפות עד השחמה.

* למרוח על בצק פריך ולפורר מעל שטרויזל, לאפות ולחתוך לריבועים קטנים.

* לרוקן תפוחים או אגסים, למלא בחרוסת ולאפות.

* להכין משרה טעים לעוף: מערבבים חצי כוס חרוסת עם רבע כוס שמן זית, משרים את העוף שעתיים וצולים בתנור עד השחמה.2 תגובות לעל חרוסת, שוקולד והיום שאחרי

  1. ליאת הגיב:

    מתחשק לי להכין ללא קשר לפסח… תוכלי לפרט באיזה אופן מוסיפים את השוקולד? מגורר/ חתוך/ בסוף/ עם הבישול של היין? וגם אשמח לפירוט של מתכון החרוסת עצמו, תודה רבה

הוספת תגובה


תגובה
נגישות