מבשלים עם בירה - מטבח מקומי
25 בנובמבר 2015

מבשלים עם בירה

תתפלאו לשמוע אבל הבלגים הם עם הרפתקני, בוודאי בכל מה שקשור לבירה. הם היו הראשונים בעולם שהרשו לעצמם ללהטט עם בירה כמעט ככל העולה על מוחם הקודח (מאדי הבירה). הבירות הבלגיות מבושלות בטכניקות שונות, והן מגוונות בסוגי דגנים שונים ובשעורי אלכוהול משתנים. הן עשירות בתבלינים שונים, בתמציות של חלקי צמחים ובמיצוי של פירות. מעבר לשתיית בירה, הבלגים משתמשים בה כדי להעשיר את תבשיליהם, והם מתייחסים לסוגיה השונים כמו אל מגירת תבלינים- לכל בירה האופי שלה, עם הצבע, הטעם והריח הייחודיים לה. כאשר רוצים לשלב בירה בתבשילים או במאפים יש להתייחס לצבע שלה, למרירות, למתיקות ולחמצמצות. למשל, בירה כהה תתאים לתבשילי בשר ולנזידים כדי להעמיק את צבע התבשיל ולרכך את הבשר (לבירה יש רמה גבוהה של חומציות שמרככת את סיבי הבשר). ובירה צלולה תתאים למשרים ולקינוחים, בלי שטעמה לא ישתלט עליהם.

ככלל, עולם הבירה מתחלק לשתי משפחות- הלאגר והאייל. הלאגר (מרבית הצריכה בעולם) הן כל הבירות הצלולות בצבע הקש (קרלסברג, הייניקן, סטלה-ארטואה, מכבי) והענבריות (גולדסטאר, טובורג). הן מאופיינות בטעמים עדינים ומרירות מאוזנת. רמת המרירות בבירה נקבעת על ידי כמות הכשות שבחבית (הכשות, שיח ממשפחת הקנביס(!), ששימש בימי קדם כחומר משמר רב עוצמה (הבירה נחשבה לסטרילית ממים)). הבירות הענבריות שבחבורה, מעט מתקתקות יותר וזאת מפני שהן עשויות מלתת שנקלה טרם הבישול והתסיסה, תהליך המשתחרר את העמילניים הסוכריים שבו. בירות הלאגר יתאימו לשילוב במרקים, למשרים, לדגים, לבלילות בצק ולקינוחים.

משפחת בירות האייל רחבה ומגוונת יותר ובה בירות מתת-משפחות שונות (גינס, לף בלונד, לף בראון, לף רדיוס, הוגרדן). הן מתוחכמות יותר- חלקן כהות, סמיכות ועשירות בטעמים מורכבים. במשפחה זו ישנם סוגים רבים ושונים של בירות שעשיות ממגוון דגנים ונותני טעם כמו עשבי תיבול, קפה, שוקולד, פרחים, תמציות פירות וקליפות מפירות הדר. המכנה המשותף ביניהן הוא עושר הטעמים שבהן וצבען הכהה. בירות האייל יתאימו לשימוש בלחמים, לתבשילים ולנזידים.תגובה אחת למבשלים עם בירה

  1. מיכלי הגיב:

    מרתק!!

הוספת תגובה


תגובה
נגישות