הממתק הסודי של הטבע - מטבח מקומי
20 בינואר 2016

הממתק הסודי של הטבע

 

תמרים

 

קרה לכם פעם שלקחתם ביס מאיזה פרי או ירק, או ממאכל שחשבתם שאתם מכירים, ופתאום עצרתם לרגע בהפתעה? כי התחושה היתה אחרת, כי זה היה כל כך הרבה יותר טעים, שלרגע הרגשתם שעד היום לא טעמתם את הדבר האמיתי? זה מה שקרה לי עם תמר ברהי (barhi), תמר שטעמו היה כה שונה ואדיר שלרגע לא הבנתי מה אני אוכלת. פרי או אולי טופי־מקורמל?

נתקלתי בו בפעם הראשונה בחנות הטבע של רון ביפו, זו שכבר הוזכרה כאן. רון מביא אוצרות ומעדנים ממשקים אורגניים קטנים, מחקלאים מרוחקים ומאנשי מזון ורוח שכל מרצם והווייתם נתונים לשיבוח מזוננו, משמע — שיהיה לנו טעים יותר, מזין יותר, בריא יותר, ובמחיר שפוי. וכשמגיע משהו חדש ומיוחד, רון מתקשר אלי ומבקש שאבוא לטעום, להביע דעה. בחורף שעבר, כשרון התקשר ואמר שהגיע משהו חדש ומיוחד, זה היה התמר ברהי, ואני באתי, טעמתי, ולא האמנתי. כזה ביס מפתיע זה היה.

התמר היה קטן, בצבע דבש כהה, והנגיסה בו העלתה על הלשון טעם של רוטב טופי סמיך, מתוק במידה עם מרירות קרמלית קלה. הוא היה רך, נימוח ועשיר וגם קליפתו מושלמת, דקיקה ולא מורגשת כמעט. אלא שעד שהבנתי שזה התמר הכי טעים בעיר הוא כבר נגמר. היבול השנתי של הברהי מצומצם, יש לו מעריצים רבים, וכשהוא מגיע לשוק הוא נגמר בתוך חודש־חודשיים לכל היותר.

הברהי מגיע מקיבוץ סמר שבערבה, קיבוץ שמטעי הדקלים שלו אורגניים ואקולוגיים והוא ידוע בטעמים המעולים של תמריו. וכמו הרבה דברים טובים, גם הוא התגלה במקרה — במקורו זה זן התמר הצהוב, הבוסרי הטרי, שמגיע אלינו צמוד לענף, לרוב באשכולות יפים, סמוך לראש השנה. מכיוון שהשוק המקומי אינו מסוגל לקלוט את כל היבול, וקשה לשמור עליו טרי לאורך זמן בשל בעיות הבחלה והופעת ריקבונות, לא גדדו את כל התמרים וחלקם נותרו על העץ. שם הם התייבשו לאטם במשך כמה חודשים עד שבקיבוץ הבינו שנולד תמר חדש שכל־כולו אושר צרוף.

הברהי טעים לאכילה כמו שהוא, אך כדאי גם להשתמש בו בבישול ובאפייה, הוא יוסיף טוויסט מעניין לתבשילים ולמאפים ויעניק להם רובד טעמים חדש, לא מוכר, עשיר ועמוק.

אפשר להשיג אותו (אל תשתהו, עכשיו הוא כאן) בחנויות טבע קטנות, במשקים אורגניים שעושים משלוחי סלים הביתה ובקיבוץ סמר עצמו.

משקל של שלושה תמרים מזן ברהי שווים למשקלו של תמר אחד מזן מג’הול5 תגובות להממתק הסודי של הטבע

 1. שושי הגיב:

  לא יכול להיות תזמון מושלם מזה!
  בדיוק היום הגיע המשלוח שלי.
  שאלתי את עצמי מה אני עושה עם 5 קג מהאוצר הזה, והנה נתת לי תשובה.
  תודה!

 2. נטע הגיב:

  היי אם זה בסדר אשמח לדעת איפה נמצאת החנות של רון?
  מחפשת כל הזמן חנויות מעניינות..
  תודה רבה!

 3. אורלי הגיב:

  אני מאוד נהנית מהפינה שלך אצל טל ואביעד! תמיד עושה לי חשק לרוץ ולהכין את המתכונים שלך. כמובן שישר רצתי לקנות את התמרים – מעולים!! תודה רבה

הוספת תגובה


תגובה
נגישות