מסורת מפולפלת - מטבח מקומי
24 במרץ 2016

מסורת מפולפלת

פלפל צ'ומהפלפל צ'ומה

 

לתוניסאים יש אריסה, לתימנים סחוג ולטריפוליטאים יש פלפל צ’ומה, וזה האחרון חביב עלי יותר מכולם. פלפל צ’ומה (הגייה מקומית של השמות פלפל ושום) היא מחית חריפה של פלפלונים חריפים מיובשים, תבלינים, מיץ לימון ושום הנכתשים יחד לכדי מחית אדומה וחלקה. מחית פלפל צ’ומה היא למעשה תמצית הטעם האותנטי והסוד של הריח העמוק הבוקע מהתבשילים הטריפולטאים המסורתיים כדוגמת חריימה, מפרום, מרק לקוסקוס, שקשוקה וקציצות דגים. ובאשר להכנת המחית בבית- היא קלה להכנה וטעמה משובח פי כמה של זו הקנויה.

בבתים מסורתיים הכנת פלפל צ’ומה היתה מעין טקס חגיגי: ראש המשפחה היה יוצא לשווקים כדי לתור אחר הפלפלים המיובשים המשובחים ביותר, משמע אלו שהצבע שלהם הוא בורדו עמוק, אין בהם חורים או נקבים המעידים על ביקורי תולעים, והם מבריקים וללא סימני עובש. לאחר רכישת הפלפלונים החריפים נרכשו גם תבלינים טריים, כדי שהמחית תצא עזת טעמים ומעוררת.

את הפלפלונים משרים במים רותחים במשך שעה כדי לרכך את בשרם, לאחר ההשריה מסירים מהם את העוקץ והגרעינים ואז מעבירים למכתש ועלי לכתישה קצרה. את התבלינים קולים כדי שטעמם יתעצם וכותשים בנפרד. לאחר מכן מאחדים את כל החומרים במכתש ועלי וכותשים תוך כדי הזלפת שמן זית עד קבלת מחית סמיכה וחלקה. את המחית החריפה מעבירים לצנצנות, מוזגים מעט שמן לאיטום הרמטי וסוגרים היטב. ולכל אלה שצמד המילים מכתש ועלי גורם להם לעבור לדף הבא- אל דאגה, אפשר להכין פלפל צ’ומה טעים גם במעבד מזון פשוט ועם תבלינים טחונים מראש.4 תגובות למסורת מפולפלת

 1. dian הגיב:

  האם הקליפה נטחנת היטב, או צריך להסירה לפני הטחינה?

 2. דודו הגיב:

  לימור שלום.
  כמה זמן פלפל צ’ומה מחזיקה במקרר?
  תודה

 3. לימור הגיב:

  מלא זמן(: עד שנגמר….

הוספת תגובה


תגובה
נגישות