השיטאקי צומחת שוב - מטבח מקומי
22 במאי 2016

השיטאקי צומחת שוב

שיטאקי

 

לפטריית השיטאקי התוודעתי לראשונה לפני שנים רבות, ואת פגישתנו הראשונה אני לא אשכח. זה היה בטיול הגדול שאחרי הצבא. לאחר חודש בתאילנד החלטנו לעבור צפונה, לקמבודיה, לאוס ובורמה, ובמשך שלושה ימים התגלגלנו באוטובוס רעוע וצפוף להחריד. ואז, באחת, ניטלה ממני החיות, הרגשתי רע, החלו צמרמורות ורעידות בכל הגוף והחום טיפס ל-41 מעלות. נאלצנו לרדת בכפר הקרוב כדי לחפש רופא.

הגברת הנחמדה שאירחה אותנו ניסתה להוריד את החום בעזרת רטיות קרות ותה ג’ינג’ר חריף אבל שום דבר לא הועיל. הצלחנו להבין ממנה שהרופא בדרכו אלינו ויגיע ממש עוד מעט, אבל משלחת ההצלה הגיעה רק למחרת, וזה היה אחד המחזות המוזרים שראיתי בחיי, ולא רק משום שקדחתי מחום. לחדרון נכנס קשיש חייכן ולצדו ארבעה ילדים שכל אחד מהם נשא על גבו חבילה ענקית עטופה בשמיכת צמר. הילדים הורידו את החבילות ופתחו אותן בזהירות, ולעין התגלו עשרות צנצנות פלסטיק מלאות באבקות ומיני אלמנטים המביאים מזור וריפוי לתושבי האזור. הזקן ביקש מהילדים להתקרב אלי, והם הקיפו אותי במשך דקות ארוכות, מדי פעם נגעו בעדינות בראשי, ממלמלים לחשים ותפילות. לאחר שסיימו, הזקן הינהן והוציא מסל קלוע שלוש פטריות יפהפיות, מעוקלות גזרה כאלמוגים יפים. הוא חלט אותן במים רותחים, המתין עד שהמים התקררו וביקש שאשתה אותם. כשסיימתי אמר באנגלית מושלמת: בכל בוקר תאכלי פטרייה אחת ובמשך היום תשתי תה ג’ינג’ר, כך במשך שלושה ימים, ותבריאי לגמרי. כבר למחרת היום ירד החום, ואחרי שלושה ימים חזרתי לטייל כפי שהזקן הבטיח.

לא הכרתי אז את שם הפטרייה וגם לא ראיתי כמותה מאז בשום מקום. עד שלפני חצי שנה ירדתי כהרגלי לחנות הטבע של רון שליד ביתי ולפתע ראיתי במקרר ערימת פטריות דומות להפליא לפטרייה המרפאת ההיא מתאילנד. החזקתי בהן כאילו מצאתי אוצר בלום. שאלתי את רון מאיפה הן הגיעו ומה השם שלהן, והוא ענה שאלה פטריות שיטאקי, ואם מראן שונה לגמרי מהשיטאקי שאנחנו מכירים, זה משום שמגדלים אותן בתנאים המנסים לחקות את בית הגידול שלהן בטבע. מסיבה זו הן גדולות ועבות יותר, צורתן מעוקלת, משתנה מפטרייה לפטרייה.

פטריות השיטאקי גדלות בחוות בית יצחק בתנאים אורגניים, משווקות לחנויות טבע ברחבי הארץ, ויופיין הוא רק אחת ממעלותיהן: לשיטאקי אכן מיוחסות סגולות מרפא, בהן חיזוק מערכת החיסון והדם, העצמת האון הגברי וסיוע במניעת מחלות סרטן ולב.

איך משתמשים? מסירים להן את הרגליים, מעבירים לקערה ומוזגים מים רותחים, ממתינים עד שהמים יצטננו ומסננים. מי החליטה טובים לשתייה ומכילים חלק מסגולות המרפא שבפטרייה. את הפטריות עצמן פורסים לרצועות. אם מבשלים אותן במרקים או בנזידים, כמו קארי למשל, אין צורך בחליטה מוקדמת, אבל אם משתמשים בשיטאקי מיובשות, יש לחלוט אותן במים רותחים בכל שימוש שהוא, כדי להחזיר להן את הלחות (גם אם מבשלים אותן בהמשך).

יש שמתקשים בעיכול הפטרייה, לכן, בתחילה, מומלץ לצרוך כמות קטנה, ועם הזמן להגדיל את הכמות.

 

שיטאקי4 תגובות להשיטאקי צומחת שוב

 1. דנה הגיב:

  מה שציינת לגבי עיכול פטריות שיטאקי זה דבר חשוב ולא מאוד ידוע.
  יש אנשים שרגישים יותר לחומרים בפטריה, מה שעלול לגרום הרעלה ( להבדיל מתגובה אלרגית). הסימפטומים הם בין השאר פריחה וגירוד נוראיים.
  לרוב זה נגרם מאכילת פטריות שיטאקי לא מבושלות (בטמפרטורה כלשהי ולזמן מסויים).
  http://www.livestrong.com/article/379032-an-allergy-to-shiitake-mushrooms/

 2. דנה הגיב:

  כנראה שזה לא מאוד נפוץ, אבל אני נמנעת מאכילת שיטאקה בגלל זה. זה לא המקום לדבר על זה אבל האבחון במקרה שלי היה כמו לאלרגיה.
  בפטריה עצמה אפשר למצוא ריכוז חומרים (בעיקר לנטינן, עובש, פטריות) וסליצילטים (יש גם כאלה שרגישים לסליצילטים, שאפשר למצוא בכל ירק).
  יש לך רעיון איך לבשל את הפטריה נכון?

הוספת תגובה


תגובה
נגישות